Troszkę historii
Uprawianie narciarstwa na Długiej Polanie ma jedną z najdłuższych tradycji na całym Podhalu. Z przekazów ustnych wiemy, że już w okresie międzywojennym północne zbocze Czarnotówki sprzyjało zaleganiu powłoki śnieżnej, a przez to było wykorzystywane przez prekursorów tej dyscypliny w Nowym Targu. Wielu z tych prekursorów pochodziło z zamożnych nowotarskich rodzin żydowskich. W latach powojennych Długa Polana i Dolina Kowańca służyła do uprawiania przede wszystkim narciarstwa biegowego.
Początkiem lat 60 powstała pierwsza "wyrwirączka” zbudowana przez Pana Kazimierza Rajskiego, który tchnął nowe życie w Długą Polanę. Pierwsze urządzenie wyciągające narciarzy zlokalizowane było po lewej stronie istniejącego dzisiaj stoku. Dolna stacja pierwszego wyciągu zrobiona była natomiast z nadwozia samochodu, który służył jako kino objazdowe.
„Wyrwirączka” była kilkakrotnie modernizowana, aż do powstania w roku 1973 wyciągu orczykowego, którego właścicielem był zakład NZPS „Podhale”, wówczas powstały pierwsze obiekty zaplecza wyciągowego, a rzesze narciarzy ustawiały się w kilkudziesięciometrowe kolejki. Wśród wielu znanych i zacnych gości był również Karol Wojtyła, który ponoć zgubił na Długiej Polanie brewiarz.
Na przełomie lat 90 coraz częściej zawodzący wyciąg wymieniany przejściowo na inną również konstrukcję, którą zarządzał MOSIR, a która również nie spełniała oczekiwań, aż do momentu gdy stacja została przejęta przez zakopiańskiego przedsiębiorcę Pana Jarosława Sitarza, który zainstalował w 1994 r. działający do dzisiaj orczykowy wyciąg konstrukcji Doppelmayer. W latach 90 stacja zyskała jeden z pierwszych w Polsce systemów sztucznego naśnieżania, a trasy były utrzymywane przez ratrak. Został również wprowadzony elektroniczny system sprzedaży biletów. Po 2000 r., kiedy nastąpił dynamiczny rozwój infrastruktury narciarskiej na Podhalu i Polsce blask Długiej Polany zaczął słabnąć. W roku 2013 ośrodek został wykupiony przez spółkę Długa Polana i rozpoczął się konsekwentny proces modernizowania. Powstał najnowocześniejszy system zaśnieżania stworzony przez firmę Supersnow. Powstała również nowa trasa o długości 650 m. łagodnie wyprofilowana o średnim nachyleniu 19%, wyposażona w system naśnieżania, a od sezonu 2015/1016 w oświetlenie. Wizytówką Długiej Polany jest również Stadion do biegów narciarskich, który jako jeden z nielicznych obiektów w kraju posiada instalację do sztucznego naśnieżania. Kolejne plany obejmują stworzenie nowoczesnej infrastruktury przy dolnej stacji…
P.S.
Jeżeli dysponujecie informacjami, anegdotami dotyczącymi historii Długiej Polany lub jesteście w posiadaniu starych zdjęć z naszego ośrodka – wyślijcie!!!